Denizli'nin Doğal Güzellikleri

  • user warning: Table 'kund_egedenizli.ege_semaphore' doesn't exist query: SELECT expire, value FROM ege_semaphore WHERE name = 'locale_cache_tr' in /home/egedenizli/domains/egedenizli.com/public_html/includes/lock.inc on line 149.
  • user warning: Table 'kund_egedenizli.ege_captcha_points' doesn't exist query: SELECT module, captcha_type FROM ege_captcha_points WHERE form_id = 'comment_form' in /home/egedenizli/domains/egedenizli.com/public_html/modules/captcha/captcha.inc on line 60.
  • user warning: Table 'kund_egedenizli.ege_captcha_points' doesn't exist query: SELECT module, captcha_type FROM ege_captcha_points WHERE form_id = 'user_login_block' in /home/egedenizli/domains/egedenizli.com/public_html/modules/captcha/captcha.inc on line 60.

İlimiz turizm açısından ülke genelinde önemli bir yere sahiptir. Bunda UNESCO tarafından Dünya Miras Listesine alınan Pamukkale ile biokarbonat, sülfat, kalsiyum,sodyum, magnezyum ve karbondioksit içeren 35 C’ civarında sıcak suları sağlık turizmi açısından önemli bir merkez olan Karahayıt ve Kızılleğen Bölgesinin etkisi büyüktür. İlimizi ziyaret eden yerli ve yabancı turist sayısı her geçen gün artmaktadır. 2003 yılı sonu itibariyle İlimizi 1.730.000 yerli ve yabancı turist ziyaret etmiştir.

Sanayi sektöründen sonra en gelişmiş sektör olan Turizmde turistik tesis sayısı arttırılarak konuklara daha iyi hizmet verilmeye çalışılmaktadır.

İlimizde 245 oda ve 498 yatak kapasiteli 8 yatırım belgeli tesis, 3.560 oda ve 7.216 yatak kapasiteli 171 belediye belgeli tesis ile 2.305 oda ve 4.626 yatak kapasiteli 24 turizm belgeli tesis olmak üzere toplam 213 tesis, 12.340 yatak kapasitesiyle turizm sektöründe faaliyet göstermektedir. İlimizde toplam 24 adet seyahat acentası bulunmaktadır. İlimizin tanıtımı ve gelen turistlere kolaylık amacıyla “Tatil Danışma Servisi” kurulmuş , “İnanç Turizmi” kitapçığı bastırılarak yurtiçi ve yurt dışı teşkilatlara gönderilmiştir. Doğanın beyaz gelinliği Pamukkale’nin İngilizce ve Türkçe olarak sanal alemde tanıtımı WEB. Sitesinde yayınlanmaya başlamıştır.

İlimizin tanıtımı ve gelen turistlere kolaylık amacıyla “Tatil Danışma Servisi” ile “İnanç Turizmi” kitapçığı bastırılarak Yurt içi ve Yurt dışı teşkilatlarına gönderilmiştir. İlimizin İngilizce ve Türkçe olarak tanıtımı için (pamukkale.gov.tr) WEB. Sitesi yayınlanmaya başlamıştır.

GEZİ VE MESİRE YERLERİ

Denizli’de geniş alanlar kaplayan mesire yerlerinin çoğu ormanlık kesimlerde gol kıyılarında yoğunlaşmıştır.

ÇAMLIK MERKEZ

Denizli il merkezine 3 km. mesafede, günübirlik gezilmeye uygun bir biçimde düzenlenmiş, olan Çamlık Orman İçi Dinlenme Yeri’nin denizden yüksekliği 400 m. olup 30 hektarlık bir kızılçam ormanı içindedir. 1977 yılında düzenlenen alanda 150 kişilik kir gazinosu, büfe, 300 araç kapasiteli otopark, 3 çocuk oyun alanı, 16 çeşme, 4 wc, yağmur barınağı, ankesörlü telefon ve 3.km uzunluğunda koşu parkuru bulunmaktadır. Dinlenme yerinin bati kesiminde yaklaşık 2 hadlik bir alanda Arboretum çalışmaları başlatılmıştır. Sahanın bitki örtüsü kızılçam, yalancı akasya piramidal, dallı servi ve Akçaağaç gibi türlerdir. Pamukkale Üniversitesi Kampüsü’ne bitişik onan Çamlık Orman İçi Dinlenme Yeri’nin en önemli özelliğinden biri de gece de piknik yapılabilmesidir. Girişin ücretli olduğu piknik yerinin Çamlık ve Kinikli olmak üzere 2 giriş kapısı vardır. Park içinde Milli Park Yönetim Binası, 50 kişilik orman söndürme grubu ve Orman Ana Tamirhane Müdürlüğü bulunmaktadır.

SÜLEYMANLI

Kestane Deresi’ne 8 km. Buldan’a 12 km. Denizli’ye 58 km. uzaklıktaki Süleymanlı Yaylası’ndadır. Tamamen sazlarla kaplı ve 45 ha. genişliğindeki 1150 m. rakımlı ayni adli golün etrafını çeviren 53 hadlik karacam ormanı içindedir. Yaban ördekleri bakımından avcılık yapmaya uygundur. Göçmen kuşların uğrak yeri olan golde beyaz ve kara leylek türleri görülmektedir. Tesiste 2 çeşme ve 10 piknik ocağı bulunmakta olup, hafta sonları 500 kişiye yakın ziyaretçi gelmektedir. Her yıl Haziran ayinin ilk haftasında yapılmakta olan Kir ve Kar Senlikleri’ne 3-4 bin kişi katılmaktadır. Golde fidanlıklar ve seralar için tohum alınmakta, sazlardan da hasır yapımında kullanılmaktadır. Kamp kurmak için oldukça elverişli olan yörede, koy tüzel kişilere ait 6 oda, 18 yatak kapasiteli bir otel ve lokanta bulunmaktadır.

ÇAKIROLUK

Kızılcabölük Kasabası sınırları içinde bulunan Çakıroluk Mevkii 1715 m. yüksekliği ile Denizli il merkezini seyretme olanağı olan en yüksek noktadır. Telefon Radyolink Sistemi ile Orman İdaresi Tesisleri, havzanın içinde uzunluğu 300 metreye ulasan bir mağara bulunmakta, turistik günübirlik amaçlı tesis bulunmamaktadır. Yolu yaz kış açıktır.

DEĞİRMENDE ALABALIK

Çal ilçesindedir. Menderes vadisi ilginç güzellikler sunmaktadır. Büyük Menderes’in Değirmenderesi Mevkii’nde “Hacı Isa Un Değirmeni” olarak bilinen ve 10 yıl öncesine kadar su Değirmeni olarak çalıştırılan yerde değirmen kaldırılarak çok iyi bir düzenleme ile piknik-mesire yeri haline getirilmiş ve bir isletme açılmıştır. Alabalık ve tandırın tadına varmak isteyenler için ideal bir yerdir.

CANKURTARAN

Vali çeşmesi adi ile anılan Cankurtaran Orman İçi Dinlenme Yeri, denizli Acıpayam yolu üzerinde, Denizli’ye 20 km. mesafededir. Honaz Dağı Milli Park sınırları içindedir. Deniz’den 1400 m. yükseklikte, 100 hadlik bir alanı kaplayan ve soğuk suları ile unlu bu alanın yıllık kapasitesi 400.000 kişidir. Burada kir kahvesi, bungalov, seyir tesisi, futbol sahası, 100 adet masa-bank, 4 çeşme ve 3 wc bulunmaktadır. Ulaşım asfalt yolla sağlanmaktadır. Ziyaret kapasitesi günlük 500 kişidir.

KARCI DERESİ

Bakarcı Beldesi sınırları içinde 1978 yılında tesis edilmiş olan 10 ha. genişliğindeki orman içi dinlenme yeri Karcı Dağı’ndan kaynaklanan İsrail Dere boyunca uzanmaktadır. Kar suları ile beslenen akarsu yazın hiç kurumamaktadır ve suyu içilebilir niteliktedir. Dinlenme yerinde hakim ağaç turu kızılçam, karacam ve dere içlerinde çınardır. Girişin ücretsiz olduğu piknik yerinin yolu Barutçular Koyu içinde oldukça bozuk ve dardır.

KEFELE YAYLASI

Yatağan Beldesi’ne 5 km. mesafede, Yatağan ile Honaz’ın bazı köylerini birbirine bağlayan asfalt yol üzerinde bulunan 1100 rakımlı bu yayla kızılçam, karacam ve ardıç ağaçları ile kaplıdır. Yatağan Belediyesi’nce yaptırılmış olan büfe, wc, futbol sahası, 5 adet çeşme ve at koşu pisti bulunmaktadır. Her yılın 5-6 Ağustos tarihlerinde Yatağan Belediyesi’nce Bıçak Festivali düzenlenmektedir. Bunlar dışında Acıpayam ilçesinde ilçeye 40 km. uzaklıkta Kabacım; Babadağ ilçesinde, ilçeye 5 km. uzaklıkta Tas delen yaylası; Bekirli ilçesinde, ilçeye 15 km uzaklıkta Topuklu yaylası ve 23 km. uzaklıkta Kartal Golü; Buldan ilçesinde, ilçeye 1 km. uzaklıkta Cayır Deresi, 2,5 km uzaklıkta Büyük Vakıf, Küçük Vakıf ve Kepsel; 3 km uzaklıkta Baştatlı yaylası, Çivril ilçesinde, ilçeye 35 km. uzaklıkta Sığır Kuyruğu; Kale ilçesinde, ilçeye 3 km. uzaklıkta Kalas ve Tavas ilçesinde, ilçeye 3 km uzaklıkta Bağlık mesire yerleri bulunmaktadır.

Yorumlar

Yeni yorum gönder

Bu alanın içeriği gizlenecek, genel görünümde yer almayacaktır.
  • Web sayfası ve e-posta adresleri otomatik olarak bağlantıya çevrilir.
  • İzin verilen HTML etiketleri: <a> <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Satır ve paragraflar otomatik olarak bölünürler.

Biçimlendirme seçenekleri hakkında daha fazla bilgi

Sponsorlu bağlantılar